Vill du ha hjälp med din träbåt?

Råd och tips om båtbygge, reparation och underhåll av din träbåt

Vi arbetar för att bevara vårt kulturarv men våra båtbyggarlärare har svårt att hinna med att svara på frågor. Skolan har tyvärr inte heller möjlighet att ta emot renoveringsobjekt. Hit du kan vända dig:

Allmogebåtar

Föreningen Allmogebåtars tidskrift ”Träbiten” en bra källa. Föreningen Allmogebåtar Box 6046- Bassholmen 451 06 Uddevalla tel: 0522-651360 För ritningar, mm kan man också vända sig till Länsmuseer och/eller Båtdokumentationsgruppen i Göteborg. Du kan också kontakta Träbåtbranchens riksorganisation.

Material o Rigg

Specialarbeten, rep,snöre,wire,rigg hos Pille Repmakare, Slupskjulsvägen 42, 111 49 Stockholm, tel 08-611 01 44

Böcker

Vi vill ge dig ett bra lästips där du kanske hittar det du söker: Tomas Larsson har skrivit en mycket bra bok som heter ”Träbåtsrenovering” utgiven av Nautiska magasinet.

Lycka till!