Vill du ha hjälp med din träbåt?

Till dig som vill få råd och tips om båtbygge eller reparation och underhåll av din träbåt. Tyvärr är våra båtbyggarlärare mycket upptagna under arbetstid och har svårt att hinna med att svara på frågor. Vill du ha hjälp med din träbåt vill vi hjälpa dig att hitta den.

Om du är intresserad av allmogebåtar är föreningen Allmogebåtars tidskrift ”Träbiten” en bra källa. Föreningen Allmogebåtar Box 6046- Bassholmen 451 06 Uddevalla tel: 0522-651360 För ritningar, mm kan man också vända sig till Länsmuseer och/eller Båtdokumentationsgruppen i Göteborg.

Vill du ha hjälp? Kontakta Träbåtbranchens riksorganisation.

Material o Rigg
Underhållsmaterial/inredning finns på Råseglarhuset (öppnas i nytt fönster)
Specialarbeten, rep,snöre,wire,rigg hos Pille Repmakare (öppnas i nytt fönster)

Böcker
Vi vill ge dig ett bra lästips där du kanske hittar det du söker: Tomas Larsson har skrivit en mycket bra bok som heter ”Träbåtsrenovering” utgiven av Nautiska magasinet Slussplan 5, Stockholm.

Lycka till!