Kreativ skrivarkurs – sportlovet

Välkommen till en kreativ skrivarkurs under tre dagar på sportlovet. En kurs såväl för dig som vill komma igång som för dig som redan skrivit ett tag och vill få nya impulser. Vi inleder med korta, frigörande skrivövningar och textexperiment, närmar oss skrivande från olika håll och lockar fram uppslag och ansatser att bygga vidare på efterhand i valfri genre – dikt, kåserier, novell, kortprosa eller romanidé.

Du får tillfälle att utforska olika uttrycksformer, bekanta dig med grepp som kan användas för att lyfta fram eller tona ned olika vinklar i verkliga eller fiktiva stämningar, scener, skeenden. Vi varvar skrivövningar med att diskutera skrivprocessen, bolla texter och idéer. Du får med dig en verktygslåda med såväl kom-igång-övningar som tips och erfarenheter kring hur utkast kan utvecklas vidare åt olika håll.

Kurstider: Torsdag-lördag under v 9.
Tider: 09.30-15.00
Kursledare: Helga Härle, författare och med lång erfarenhet som skrivarlärare.
Avgift: 400 kr. I kursavgiften ingår kaffe/te samt smörgås, frukt och kopiering.
Lunch ingår inte (microugnar finns på skolan)

Länk till ansökan i Schoolsoft. (Där du behöver skapa ett konto)

Kursadministration: Mats Landström
mats.landstrom@skeppsholmensfolkhogskola.se

Välkommen till Skeppsholmens folkhögskola!