Kreativ skrivarkurs – höstlovet

Välkommen till en kreativ skrivarkurs under fyra dagar på höstlovet. En kurs såväl för dig som vill komma igång som för dig som redan skrivit ett tag och vill få nya impulser. Vi inleder med korta, frigörande skrivövningar och textexperiment, närmar oss skrivande från olika håll och lockar fram uppslag och ansatser att bygga vidare på efterhand i valfri genre – dikt, kåserier, novell, kortprosa eller romanidé.

Du får tillfälle att utforska olika uttrycksformer, bekanta dig med grepp som kan användas för att lyfta fram eller tona ned olika vinklar i verkliga eller fiktiva stämningar, scener, skeenden. Vi varvar skrivövningar med att diskutera skrivprocessen, bolla texter och idéer. Du får med dig en verktygslåda med såväl kom-igång-övningar som tips och erfarenheter kring hur utkast kan utvecklas vidare åt olika håll.

Kurstider: Måndag-torsdag under v 44.
Tider: 09.30-15.00
Kursledare: Helga Härle, författare och med lång erfarenhet som skrivarlärare.
Avgift: 500 kr. I kursavgiften ingår kaffe/te samt smörgås, frukt och kopiering.
Lunch ingår inte (microugnar finns på skolan)

Anmälan
Skicka in ett mail till info@skeppsholmensfolkhogskola.se
Mailet/brevet måste innehålla personnummer, namn, adress, telefonnummer samt ett kort brev där du beskriver varför du vill gå kursen. Det går också att skicka ett brev till: Skeppsholmens folkhögskola, Slupskjulsvägen 12, 111 49 Stockholm.

Kursadministration: Stina Kåhrström  stina.kahrstrom@skeppsholmensfolkhogskola.se

Välkommen till Skeppsholmens folkhögskola!