Ansök till Musikkursen

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande. För att bli antagen krävs goda spelkunskaper på minst ett instrument/sång. Att någorlunda behärska fler än ett instrument är önskvärt. Notkunskap är inget krav – teori och gehörsundervisningen är nivågrupperad.

Ansökan ska den innehålla:
ett personligt brev där du berättar om dig själv och varför du vill gå kursen, kopior på senaste betyg samt personbevis.
Spela in en eller flera filmer som visar dina färdigheter på ditt huvudinstrument, bi-instrument och annat du vill visa upp. Filmens/filmernas längd totalt max 15 minuter. Du bifogar en fungerande länk till en film på t ex You Tube.

Sista ansökningsdag den 15 april

Vad händer med min ansökan? 
Lärarna på musikkursen samt några kursdeltagare kommer att läsa igenom alla ansökningar och kallar sedan ett antal sökande i maj. Varje sökande får c:a 20 min för intervju/provspel. Du väljer själv vad du vill spela. Du kan antingen få ett enklare komp på plats eller ta med dig. Inga övriga prov. Besked om att du har blivit antagen får du ett par veckor efter intervjun. Den som får plats måste inom två veckor bekräfta om man vill ha den eller inte.

Musikkursen

Tider, intyg och ekonomi

Vanliga frågor