Ansökan till Musikkursen

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande. För att bli antagen krävs goda spelkunskaper på minst ett instrument/sång. Att någorlunda behärska fler än ett instrument är önskvärt. Notkunskap är inget krav – teori och gehörsundervisningen är nivågrupperad.

Sista ansökningsdag 15 april 2021 

Ansökan ska den innehålla
ett personligt brev där du berättar om dig själv och varför du vill gå kursen, kopior på senaste betyg samt personbevis. (Vi öppnar ansökan i januari 2021 OBS! Nästa år) Ansök via Schoolsoft till Musikkursen

Vad händer med min ansökan? 
Lärarna på musikkursen samt några kursdeltagare kommer att läsa igenom alla ansökningar och kallar (vid ordinarie antagning) därefter c:a 70 personer till intervju och provspel. Varje sökande får c:a 20 min för intervju/provspel. Du väljer själv vad du vill spela. Du kan antingen få ett enklare komp på plats eller ta med dig. Inga övriga prov. Besked om att du har blivit antagen får du ett par veckor efter intervjun. Den som får plats måste inom två veckor bekräfta om man vill ha den eller inte.

Musikkursen

Tider, intyg och ekonomi

Vanliga frågor