Ansökan till Musikkursen

Ansökan till Musikkursen
Skeppsholmens folkhögskola har EN tvåårig kurs och antar egentligen bara vartannat år. Nästa ordinarie antagningsomgång är under våren 2019. Till hösten 2018 antar vi till enstaka restplatser.

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande. För att bli antagen krävs goda spelkunskaper på minst ett instrument/sång. Att någorlunda behärska fler än ett instrument är önskvärt. Notkunskap är inget krav – teori och gehörsundervisningen är nivågrupperad.

Antal platser  23
Sista ansökningsdag 15 april (läs översta stycket om antagningen)

Ansökan ska den innehålla
ett personligt brev där du berättar om dig själv och varför du vill gå kursen, kopior på senaste betyg samt personbevis. Du kan antingen skicka in bilagorna digitalt eller via vanlig post. Adress: Skeppsholmens folkhögskola, Slupskjulsvägen 12, 111 49 Stockholm. Märk ansökan ”Musikkurs”

Ansök via Schoolsoft till Musikkursen

Vi vill helst ha din ansökan digitalt.
Går inte det kan du skriva ut en blankett och skicka till oss:
Ansökningsblankett

Vad händer med min ansökan?
Lärarna på musikkursen samt några kursdeltagare kommer att läsa igenom alla ansökningar och kallar (vid ordinarie antagning) därefter c:a 70 personer till intervju och provspel. Varje sökande får c:a 20 min för intervju/provspel. Du väljer själv vad du vill spela. Du kan antingen få ett enklare komp på plats eller ta med dig. Inga övriga prov. Besked om att du har blivit antagen får du ett par veckor efter intervjun. Den som får plats måste inom två veckor bekräfta om man vill ha den eller inte.

Musikkursen
Tider, intyg och ekonomi
Vanliga frågor