Ansökan till SKRIV! / Skriv MER!

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande.

Antal platser SKRIV!: 16
Antal platser Skriv MER!: 15

Ansökan ska innehålla
ett personligt brev om varför du vill gå på skrivarkursen, vad du har för förväntningar på den, tillsammans med en beskrivning av ditt skrivprojekt. Det är viktigt att du har ett uttalat projekt att arbeta med under kursen. Bifoga samtidigt ungefär 4 (ej handskrivna) A4 med egen nyskriven text.

Ansökan läsåret 2022/2023
Länk till ansökan i Schoolsoft (där du behöver skapa ett konto) öppnar i december.
Sista ansökningsdag 15 april.

Vad händer med min ansökan?
Efter sista ansökningsdag går vi igenom inkomna brev och texter.  Kursen bygger på gruppens samtal och samarbete. Därför försöker vi skapa en grupp där alla kan utvecklas och ha glädje av varandras erfarenheter och synpunkter. Vi utgår från vad du skrivit, varför du vill gå kursen samt din projektbeskrivning. Antagningsbesked skickas ut så snart antagningsprocessen är klar.

Skrivarkursen

Intyg, tider och ekonomi