Ansökan till SKRIV! / Skriv MER!

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande.

Antal platser 16

Ansökan ska innehålla
ett personligt brev om varför du vill gå på skrivarkursen, vad du har för förväntningar på den, tillsammans med en beskrivning av ditt skrivprojekt. Bifoga samtidigt ungefär 4 (ej handskrivna) A4 med egen nyskriven text. 

Ansökan via Schoolsoft för våren 2020: Skriv MER!  (ansökan öppen)
Vi antar löpande under hösten, endast ett fåtal platser lediga.

Ansökan till SKRIV! läsåret 2020/2021 öppnar i januari. Sista ansökningsdag 15 april.

Ansökan till Skriv MER! ht 2020 öppnar i januari. Sista ansökningsdag 15 april.

Vad händer med min ansökan?
Efter sista ansökningsdag går vi igenom inkomna brev och texter.  Kursen bygger på gruppens samtal och samarbete. Därför försöker vi skapa en grupp där alla kan utvecklas och ha glädje av varandras erfarenheter och synpunkter. Vi utgår från vad du skrivit, varför du vill gå kursen samt din projektbeskrivning. Antagningsbesked skickas ut så snart antagningsprocessen är klar.

Skrivarkursen

Intyg, tider och ekonomi