Ansökan till SKRIV! / Skriv MER!

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande.

Antal platser SKRIV!: 16
Antal platser Skriv MER!: 15

Ansökan ska innehålla
Ansökan ska innehålla ett personligt brev om varför du vill gå på skrivarkursen, vad du har för förväntningar på den, tillsammans med en beskrivning av ditt skrivprojekt. Bifoga också en eller flera egna nyskrivna texter. Sammanlagt cirka fyra A4-sidor (ej handskrivna).

Ansökan 
Länk till ansökan i Schoolsoft (där du behöver skapa ett konto) öppnar i december.
Sista ansökningsdag 15 april.

Vad händer med min ansökan?
Efter sista ansökningsdag går vi igenom inkomna brev och texter.  Kursen bygger på gruppens samtal och samarbete. Därför försöker vi skapa en grupp där alla kan utvecklas och ha glädje av varandras erfarenheter och synpunkter. Vi utgår från vad du skrivit, varför du vill gå kursen samt din projektbeskrivning. Antagningsbesked skickas ut så snart antagningsprocessen är klar.

Skrivarkurser

Intyg, tider och ekonomi