Ansökan till Allmän kurs

Antagningen till Allmän kurs sker löpande från det att antagningen öppnar. Det finns med andra ord inget sista sökdatum. Lärarlaget antar efter dina behov, din motivation samt dina förutsättningar att tillgodogöra dig kursen. Inte på betyg, men du måste skicka med betygskopior eftersom vi vill veta, att du är behörig, vad du gjort tidigare och vad du behöver komplettera. 

Förkunskapskrav Genomgången grundskola eller motsvarande.

Ansökan ska innehålla:
– kontaktuppgifter
– ett personligt brev. Berätta varför du vill gå kursen.
– intyg på att du är klar med Sv, Ma och Eng från åk 9 vt.
– eller senaste betyg från gymnasiet.
– personbevis (skatteverket.se eller  tel 020-567 000)

Vad händer med min ansökan?
Du kan bli kallad till en intervju på skolan eller bli placerad som reserv.
Intervjun är ett tillfälle både för dig och läraren att ställa frågor om skolan och kursen. Om du bor långt bort kan en telefonintervju göras. Besked om att du har blivit antagen får du, via mail, senast 2-3 veckor efter intervjun. På antagningsbeskedet finns också information om skolstarten.

Om du blivit antagen vill vi att du bekräftar att du vill ha din plats, senast två veckor efter att du fått antagningsbeskedet.

Övrigt
Vi vill helst ha din ansökan via schoolsoft (se länkar ovan). Hör av dig till skolan om det är något problem. info@skeppsholmensfolkhogskola.

Allmän kurs

Intyg, tider och ekonomi