För dig som vill läsa behörighetsgivande ämnen och är intresserad av människan, både på individ- och samhällsnivå. Du som söker får gärna ha en vilja till analys och reflektion. Vi läser psykologi och litteratur och fördjupar oss i dessa ämnen på olika sätt.
Vi arbetar med studiebesök och övar upp vår observationsförmåga. Vi besöker t ex museer, föreningar, arbetsplatser och lyssnar på föreläsningar av författare, psykologer, journalister.
Vi stärker självkänsla, handlingskraft, självmedkänsla och självförtroende. Vi inspireras av varandra och våra. Målet med kursen är att utvecklas kunskapsmässigt och som människor.
I slutet av läsåret gör klassen en resa. Vi förbereder oss inför resan och studerar resmålet ur olika aspekter.
Observera att detta är en Allmän kurs där inriktningen utgör 20-25% och övrig tid ägnas åt behörighetsgivande ämnen.
Läs mer om vad det innebär att läsa på Allmän kurs läs mer
Intyg, behörigheter, studieekonomi läs mer
Ansökan
Du ansöker via Schoolsoft, där du börjar med att skapa ett konto, och sen ska bifoga:
– ett personligt brev om varför du vill gå kursen
– ett personbevis från skatteverket
– kopia på senaste betyg
– länk till ansökan vt 24