Allmän kurs – UTVECKLA

Inriktningen Utveckla passar dig som är intresserad av människan, både på individ- och samhällsnivå. Observera att detta är en Allmän kurs där inriktningen utgör 20-25% och övrig tid ägnas åt behörighetsgivande ämnen.

Vi arbetar med studiebesök och övar upp vår observationsförmåga.  Vi besöker t ex museer, föreningar, arbetsplatser och lyssnar på föreläsningar av författare, psykologer, journalister. Under kursen gör vi, för de som vill, en spännande studieresa tillsammans. 

I allmän kurs – UTVECKLA stärker vi självkänsla, empowerment  och självförtroende tillsammans med andra. Vi lär oss att sätta värde på olikheter och utvecklas genom det. Vi vill gärna tillämpa det vi lär oss.

Läs mer om vad det innebär att läsa på Allmän kurs läs mer

Intyg, behörigheter, studieekonomi läs mer

OBS Bara till reservplatser. Länk till ansökan via Schoolsoft, här 

Läs om övriga inriktningar
Allmän kurs – MUSIK/SCEN
Allmän kurs – UTTRYCKA – bild/projekt
Allmän kurs – DESIGN/MEDIA
Allmän kurs – DISTANS

Informationsträffar om Allmän kurs läs mer