Allmän kurs – UTVECKLA

Inriktningen passar dig som är intresserad av människan, både på individ- och samhällsnivå. Du som söker får gärna ha en vilja till analys och reflektion. Vi läser psykologi och litteratur och fördjupar oss. Observera att detta är en Allmän kurs där inriktningen utgör 20-25% och övrig tid ägnas åt behörighetsgivande ämnen.

Vi arbetar med studiebesök och övar upp vår observationsförmåga.  Vi besöker t ex museer, föreningar, arbetsplatser och lyssnar på föreläsningar av författare, psykologer, journalister. Under kursen gör vi, för de som vill, en spännande studieresa tillsammans.

En allmän kurs där vi stärker självkänsla, empowerment och självförtroende tillsammans med andra. Vi inspireras av olikheter och utvecklas genom det. Vi vill gärna tillämpa det vi lär oss. Målet med kursen är att inte bara utvecklas kunskapsmässigt, utan även som person.

Läs mer om vad det innebär att läsa på Allmän kurs läs mer

Intyg, behörigheter, studieekonomi läs mer

Ansökan läs mer

Läs om övriga inriktningar
Allmän kurs – MUSIK/TEXT

Allmän kurs – KONST/IDÉ

Allmän kurs – DESIGN/MEDIA

Allmän kurs – DISTANS

Informationsträffar om Allmän kurs läs mer