Allmän kurs – DESIGN/MEDIA

Genom studiebesök, teori och praktiska övningar lär du dig grunderna inom filmskapande, ljud, ljus, dramaturgi och filmredigering i egna och gemensamma produktioner. Observera att detta är en Allmän kurs där inriktningen utgör 20-25% och övrig tid ägnas åt behörighetsgivande ämnen.

Du kommer att fotografera och lära dig hur du tar personligt uttrycksfulla bilder både med naturligt ljus och i studiomiljö. Inom design arbetar du med reklam, industridesign, grafisk illustration, formgivning och layout. I projekt från idé till färdig produkt testar du kreativa processer med brainstorming och problemlösning.

Hos oss arbetar deltagare och personal nära varandra med planering, innehåll och form för utförande. Vi strävar efter att du ska bli delaktig och känna motivation och glädje i dina studier

Intyg, behörigheter, studieekonomi läs mer

Vad innebär det att studera på Allmän kurs? läs mer

Länk till ansökan via Schoolsoft, här

Läs om övriga inriktningar
Allmän kurs – MUSIK och SCEN
Allmän kurs – UTVECKLA psykologi/människa
Allmän kurs – UTTRYCKA  bild/projekt
Allmän kurs – DISTANS